In Socials

Category: Przetrwanie

Jak pić i uzdatnić wodę w terenie?

Przeciętna osoba aktywna może wypacać do jednego litra płynów na godzinę, gdy temperatura wzrasta. Biorąc pod uwagę wymagający charakter większości zawodów, praca na zewnątrz może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o utrzymanie nawodnienia. Gdy pracujesz w gorących i wilgotnych warunkach, picie odpowiedniej ilości wody jest jeszcze ważniejsze. Jeśli planujesz spędzać czas na świeżym powietrzu tego lata, czy w ogóle jakiegokolwiek lata, powinieneś wiedzieć, jak zachować odpowiednie nawodnienie, a jednocześnie nie faszerować organizmu zbędnymi cukrami. Woda ma zero kalorii i jest niezbędna do przetrwania. W tym artykule opowiemy Ci o różnych sposobach uzdatniania wody i picia jej w terenie, abyś mógł zachować nawodnienie przez cały dzień!

Czy można pić wodę z rzeki lub jeziora?

Tak, możesz pić wodę z rzeki lub jeziora pod warunkiem, że ją wcześniej przegotujesz. Większość źródeł słodkiej wody na świecie jest bezpieczna do picia. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli przebywasz na obszarze o wysokim poziomie zanieczyszczeń lub pracujesz w środowisku przemysłowym, możesz nie polegać na wodzie z rzek i jezior. Jeśli znajdujesz się na odludziu i nie masz innej możliwości, możesz korzystać z wody z rzek i jezior. Dobrym wskaźnikiem czystości wody są rośliny oraz zwierzęta znajdujące się w zbiorniku wodnym. Jeśli mieszkasz w mieście, nie polegaj na wodzie z rzek. W większości przypadków jest ona pełna chemikaliów i bakterii.

Jak uzdatniać wodę w terenie?

Uzdatnianie wody w warunkach polowych może być trudne, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Woda z kranu zawiera bakterie i inne szkodliwe substancje chemiczne, dlatego nie powinieneś jej pić. Nawet jeśli została uzdatniona w stacji uzdatniania wody. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że coś może pójść nie tak i woda może zostać skażona. Istnieją różne sposoby uzdatniania wody w terenie. Wybór metody zależy od czasu, jakim dysponujesz, wagi, jaką chcesz dźwigać, oraz jakości wody, jaką masz do dyspozycji. Poniżej podajemy kilka sposobów uzdatniania wody w terenie:

Gotowanie wody w warunkach polowych

Gotowanie wody przez co najmniej trzy minuty zabije bakterie i inne szkodliwe organizmy. Jest to jeden z najlepszych sposobów uzdatniania wody w warunkach polowych. Jest też bardzo łatwy do wykonania. Możesz zabrać ze sobą filtr do wody z wbudowanym urządzeniem do gotowania wody lub garnek do gotowania wody. Jeżeli zdecydujesz się na garnek, pamiętaj o przykrywce, aby zapobiec wyparowywaniu wody.

Filtry do wody

Filtry do wody to urządzenia, których można używać do usuwania z wody szkodliwych organizmów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów filtrów do wody. Większość z nich może oczyścić określoną ilość wody, zanim będzie wymagać czyszczenia lub wymiany. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję.

Istnieją trzy główne rodzaje filtrów do wody:

  • filtry z węglem aktywnym
  • filtry jodowe
  • filtry promieniowania UV

Istnieją też inne rodzaje filtrów do wody, ale te są najbardziej powszechne. Filtry z węglem aktywnym wykorzystują porowaty materiał, zwykle łupiny orzecha kokosowego, do usuwania z wody szkodliwych organizmów. Są one bardzo skuteczne w usuwaniu chemikaliów i innych szkodliwych substancji. Wadą jest to, że usuwają również substancje korzystne dla zdrowia, takie jak jod.

Filtry jodowe wykorzystują jod do zabijania bakterii i innych szkodliwych organizmów. Dobrze radzą sobie z usuwaniem chemikaliów i niektórych metali ciężkich. Wadą jest to, że nie usuwają innych szkodliwych substancji, takich jak pestycydy.

Filtry UV wykorzystują światło ultrafioletowe do sanityzacji wody. Tego typu filtry są łatwe w użyciu i nie wymagają stosowania środków chemicznych. Wadą jest to, że mogą nie być skuteczne w odległych rejonach, gdzie woda zawiera bardzo mało bakterii.

Wnioski

Woda to najważniejsza rzecz, która jest potrzebna do przeżycia. Kiedy pijesz wodę, jest ona wchłaniana przez twoje ciało i wykorzystywana do podstawowych funkcji organizmu. Woda pomaga też utrzymać nawodnienie, co oznacza, że zapobiega odwodnieniu organizmu. Kiedy jesteś odwodniony, możesz mieć zawroty głowy, bóle głowy, skurcze mięśni i trudności z koncentracją. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, Twoje narządy mogą przestać działać, możesz zachorować i umrzeć. Dlatego tak ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody. Jest wiele sposobów na picie wody i uzdatnianie jej w terenie. Jeśli masz dostęp do słodkiej wody, możesz pić ją w stanie świeżym. Jeśli nie masz dostępu do czystej wody, możesz ją przegotować, użyć filtra do wody lub uzdatnić jodem.

Jak rozpalić ognisko?

Mimo że rozpalanie ognia stało się łatwiejsze dzięki dostępnym zapalniczkom, zapałkom i podpałkom, rozpalenie ogniska nadal pozostaje wyzwaniem. Nawet jeśli masz najlepszą podpałkę i suche gałązki do rozpalenia ognia, rozpalenie go w niektórych przypadkach może być trudne. Ale my mamy wszystko pod kontrolą! W tym artykule znajdziesz wszystkie wskazówki, jak rozpalić ogień w mgnieniu oka.

Czego użyć do rozpalenia ogniska?

Najważniejszym aspektem rozpalania ogniska jest wcześniejsze przygotowanie wszystkiego. Do rozpalenia ognia możesz użyć zapalniczki lub zapałek, ale lepiej zacząć od przygotowanej podpałki. Podpałka to coś, co można łatwo podpalić, np. papier lub suche liście, które spowodują zapłon drewna. Najczęściej jako podpałki używa się suchych wiórów z kory, suszonych liści, rozdrobnionych gazet. Przechowuj je w suchym miejscu, aby nie zamokły, ponieważ mokra podpałka nie zapali się. Gazety są świetnym materiałem na podpałkę, ponieważ nie pozostawiają popiołu. Pamiętaj, że papierowa podpałka zostanie strawiona przez ogień, więc musisz mieć jej więcej, aby podtrzymać ogień.

Jakie drewno na ognisko?

Rodzaj drewna na ognisko zależy od tego, jaki rodzaj ognia chcesz rozpalić. Możesz wybierać spośród różnych gatunków drewna, takich jak migdałowiec, jabłoń, jesion, cedr, wiśnia, głóg, hikora, dąb, grusza, wierzba itp. Każde z nich ma swój niepowtarzalny zapach i daje inny smak potrawom na nim przyrządzonym, można więc eksperymentować z różnymi rodzajami. Dobrym pomysłem jest zbieranie drewna, które przez jakiś czas leżało na ziemi. Drewno musi być suche, aby dobrze się paliło i mogło być wykorzystane w ognisku. Aby sprawdzić, czy drewno jest wystarczająco suche, należy poszukać w nim małych pęknięć lub szczelin. Jeśli drewno jest wilgotne, będzie gładkie i błyszczące.

Rodzaje ognisk

Istnieją różne rodzaje ognisk, w zależności od tego, jak duży ma być ogień i jakiego rodzaju drewna użyjesz do jego rozpalenia. Przykładowe z nich:

  • ognisko stożkowe
  • ognisko piramida
  • ognisko studnia
  • ognisko na piedestale
  • ognisko studnia

Rozpalanie ogniska w lesie

Jest to najbardziej popularny sposób rozpalania ogniska. Musisz znaleźć miejsce, gdzie ziemia jest czysta i wolna od gałązek i liści. Jeśli widzisz w pobliżu jakieś liście, odsuń je, aby nie wpadły do ogniska. Upewnij się, że w pobliżu ogniska masz wystarczająco dużo miejsca do poruszania się, aby przypadkowo nie wdepnąć w ogień. Najlepszym miejscem na rozpalenie ogniska jest ziemia, ale jeśli znajdujesz się w lesie lub innym miejscu z niską roślinnością, możesz użyć tylko paleniska w zależności od zakazów w danym miejscu. Nie próbuj rozpalać ogniska na pniu lub innej podwyższonej powierzchni, ponieważ spowoduje to jej spalenie.

Wskazówki dotyczące rozpalania ogniska

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jak rozpalić ognisko.

  • Wybierz najlepsze miejsce na ognisko. Unikaj miejsc w pobliżu suchej trawy lub zarośli.
  • Wykop dół w ziemi, w którym umieścisz drewno na opał, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i utrzymać go pod kontrolą.
  • Unikaj rozpalania ogniska w pobliżu drzew, zwłaszcza suchych, i trzymaj się od nich w odległości co najmniej 5 metrów.
  • Przed rozpaleniem ognia upewnij się, że masz następujące przedmioty: rozpałkę, gazetę, podpałkę, nóż lub piłę i wiadro z wodą.
  • Umieść podpałkę i rozpałkę wewnątrz dołu i rozpal go.

Po rozpaleniu ogniska

Gdy już uda Ci się rozpalić ognisko, nie zapomnij go zgasić. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany przez władze i narazić środowisko na niebezpieczeństwo. Istnieją różne sposoby gaszenia ognia, ale najlepszym jest pozwolić mu płonąć, aż całe drewno się spopieli. Do gaszenia ognia można też używać wody, piasku lub ziemi. Należy sprawdzić prognozę pogody, aby upewnić się, że nie będzie padać. Jeśli planujesz pozostać w jednym miejscu przez jakiś czas, np. podczas biwakowania, możesz rozważyć zbudowanie paleniska.

Korzyści z budowy ogniska

Rozpalanie ogniska przynosi wiele korzyści, np. tworzy relaksującą i kojącą atmosferę, zbliża ludzi, zmniejsza stres, a nawet pomaga zasnąć. Można przy nim piec pianki, piec kiełbasę czy nawet ziemniaki – możliwości są nieograniczone! Ognisko to doskonała okazja do relaksu i zabawy z przyjaciółmi i rodziną. Można opowiadać historie, zrobić popcorn, a nawet palić ziarna kawy, aby zaparzyć kawę.

Co to jest EDC i jak je skompletować?

Każdego dnia stajesz przed wieloma decyzjami. A każda decyzja, mała czy duża, ma wpływ na Twoje życie. Niektóre z tych decyzji są tak ważne, że w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć na Twoją karierę i życie osobiste. Nawet niewielkie wybory mają swoje reperkusje w przyszłości, dlatego ważne jest, aby przemyśleć wszystko przed podjęciem działania. Nie zawsze można przewidzieć, kiedy okoliczności zmuszą nas do podjęcia natychmiastowego i instynktownego wyboru – ale mając plan działania w sytuacjach awaryjnych, możemy być pewni, że będziemy przygotowani na każdą ewentualność. Skuteczne EDC jest jak podręcznik postępowania w każdej możliwej sytuacji kryzysowej, dzięki któremu wiesz dokładnie, co robić w każdym przypadku. EDC to skrót od “Every Day Carry” i odnosi się do rzeczy, które nosisz zawsze przy sobie. Jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego – czy to klęska żywiołowa, czy kryzys spowodowany przez człowieka – posiadanie przygotowanego wcześniej EDC może uratować Ci życie i znacznie zwiększyć szanse na przeżycie.

Co nosić w EDC?

Każdy przedmiot w Twoim EDC powinien służyć konkretnemu celowi – a kiedy już wyrobisz sobie nawyk noszenia ich wszystkich razem, prawie w ogóle nie zauważysz, że tam są. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych przedmiotów, które warto mieć w swoim EDC.

  • Nóż: Nóż ma wiele zastosowań w sytuacjach awaryjnych, od odcinania lin i bandażowania ran po otwieranie zakleszczonych drzwi i okien.
  • Latarka: W każdej katastrofie światło ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala zobaczyć, co dzieje się wokół Ciebie.
  • Środki pierwszej pomocy: Zawsze miej w torbie małą apteczkę pierwszej pomocy. Powinna ona zawierać bandaż, gazę, maść z antybiotykiem, opatrunek uciskowy i środki przeciwbólowe.
  • Bransoletka z paracordu: Paracord to wytrzymałe włókno syntetyczne, które można rozwinąć, tworząc użyteczną linę przetrwania.
  • Gwizdek: Głośny gwizdek może być bardzo skutecznym sposobem na ostrzeżenie ludzi w niebezpiecznej sytuacji.
  • Długopis i papier: Długopis i papier to najbardziej niezawodne narzędzia do robienia notatek i zapisywania szczegółów, które musisz zapamiętać.
  • Zegarek i/lub stoper: kontroluj czas, aby wiedzieć, jak długo należy czekać, zanim zaczniesz szukać pomocy.
  • Gotówka i karta debetowa lub kredytowa: W każdej sytuacji kryzysowej najlepiej unikać używania karty debetowej, która może zostać zamrożona. Zamiast tego miej przy sobie kilka banknotów, aby móc z nich szybko i łatwo skorzystać.
  • Karty ubezpieczeniowe: Miej pod ręką informacje o swoim ubezpieczeniu i dane kontaktowe, aby w każdej sytuacji mieć do nich szybki dostęp.
  • Klucze: Wśród kluczy powinien znajdować się klucz do samochodu oraz, jeśli to możliwe, klucze do bezpiecznego miejsca, w którym możesz się zatrzymać w razie niebezpieczeństwa.

Ubrania a EDC

Ubrania, które nosisz na co dzień są istotną częścią Twojego EDC. Odpowiedni strój może ochronić Cię przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnić Ci bezpieczeństwo w niebezpiecznych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych elementów odzieży, które powinieneś mieć w swoim EDC.

  • Odzież, która zakrywa skórę: W sytuacjach awaryjnych możesz być zmuszony do pokonywania długich dystansów pieszo – dlatego powinieneś nosić buty z dobrym podparciem łuku i wygodne skarpety.
  • Noś odzież, która ochroni Cię przed żywiołami, np. kurtkę przeciwdeszczową, ciepłą odzież i solidne buty.
  • Kapelusz: Kapelusz chroni twarz przed oparzeniami słonecznymi, a w chłodne dni może ogrzać głowę.
  • Rękawiczki: Para cienkich rękawiczek pomoże ochronić skórę przed szkodliwymi substancjami i ekstremalnymi temperaturami.
  • Torba lub plecak: Przedmioty EDC można zmieścić w torbie noszonej na ramieniu lub w małym plecaku noszonym na plecach.

Jak skompletować EDC?

Skompletowanie skutecznego EDC może uratować Ci życie – a najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest po prostu zacząć kompletować swój zestaw. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas tworzenia swojego EDC.

  • Upewnij się, że każdy przedmiot w Twoim EDC ma wiele zastosowań. Na przykład, jeśli masz przy sobie bandaż, możesz go również użyć jako opaski uciskowej lub do zaklejenia rany.
  • W zestawie powinny znaleźć się tylko przedmioty, których noszenie jest dla Ciebie wygodne. Jeśli nie czujesz się dobrze w swoim EDC, jest mniej prawdopodobne, że go użyjesz, gdy będzie Ci potrzebny.
  • Upewnij się, że każdy przedmiot ma swoje określone miejsce w torbie. Łatwiej będzie Ci wyjąć potrzebne rzeczy, jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce.
  • Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Łatwo jest skompletować EDC, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Niektóre rzeczy, takie jak nóż czy latarka, są oczywiste – ale inne, takie jak bandaż, często się przeocza.
  • Aktualizuj swoje EDC. W miarę upływu życia Twoje potrzeby będą się zmieniać, a wraz z nimi Twoje EDC.

Na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu EDC?

Skuteczne EDC jest tylko tak dobre, jak zawartość, która się w nim znajduje. Oto kilka najważniejszych czynników, o których należy pamiętać, kompletując swój zestaw.

  • Zestaw EDC powinien być lekki i przenośny. Będziesz go nosił przy sobie przez cały czas, więc powinien być jak najlżejszy i najłatwiejszy do przenoszenia.
  • Upewnij się, że Twój EDC jest odporny na warunki atmosferyczne. Nie wiesz, kiedy złapie Cię burza, więc Twoje EDC musi być w stanie ochronić Cię przed deszczem, śniegiem i ekstremalnymi temperaturami.
  • Uwzględnij w nim przedmioty na każdą pogodę. Nigdy nie wiesz, jaka pogoda będzie panowała danego dnia – dlatego musisz być przygotowany na każdą sytuację.
  • Uporządkuj swoje EDC. O wiele łatwiej będzie Ci wyjąć potrzebne rzeczy, jeśli będą miały swoje konkretne miejsce.
  • Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia.

Podsumowanie

EDC może pomóc Ci przetrwać każdą sytuację, niezależnie od tego, czy jest to codzienny nagły wypadek, czy poważna katastrofa. Posiadanie pod ręką odpowiednich zapasów może zadecydować o tym, czy wyjdziesz z tego cało, czy będziesz walczył o przetrwanie. Pamiętaj, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby stworzyć skuteczne EDC. Wszystkie potrzebne materiały możesz znaleźć w pobliskim sklepie lub w Internecie – a gdy już je zdobędziesz, wystarczy, że włożysz je do torby i będziesz mieć je zawsze pod ręką.

Jak określić kierunki świata bez kompasu?

Podczas eksploracji, orientacja w terenie bez kompasu może stanowić wyzwanie. Tym bardziej, jeśli próbujesz znaleźć kierunek w dziczy. Skąd wiesz, w jakim kierunku idziesz? Czy musisz ciągle wspinać się pod górę, czy jest łatwiejszy sposób dotarcia do celu?
Umiejętność pewnego poruszania się w terenie polega na zrozumieniu, jak odczytywać znaki przyrody i określić, gdzie się znajdujemy przy minimalnym wyposażeniu. Oznacza to naukę rozpoznawania punktów orientacyjnych i wykorzystywania ich do nawigacji. Po opanowaniu wymaga to wykonania trzech prostych kroków: Patrz, Słuchaj, Myśl! To takie proste!

Jak sprawdzić kierunki świata w moim mieszkaniu?

Najprostszym sposobem sprawdzenia kierunku świata w Twoim mieszkaniu jest posłużenie się wskazaniami słońca. Ogólnie rzecz biorąc, słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie. Dlatego jeśli sprawdzisz kierunek słońca o różnych porach dnia, możesz określić kierunek wschodu i zachodu.

Jak sprawdzić kierunki świata w terenie?

Gdy badasz teren, słońce jest świetnym narzędziem do określania ogólnego kierunku północy. Pamiętaj jednak, że słońce nie jest niezawodnym sposobem określania kierunku na dłużej niż kilka godzin. Po zmroku właściwy kierunek może wskazać gwiazda polarna. Innym sposobem wyznaczania kierunków w terenie może być zachowanie przyrody. Przykładowo mech na drzewach z racji tego, że lubi ciepło powinien rosnąć po północnej stronie drzewa.

Jak samemu zrobić kompas?

Kompas to podstawowe narzędzie przetrwania, ale nie zawsze łatwo jest go mieć przy sobie. Poza tym kompasy mogą się zepsuć, zgubić. Aby mieć pewność, że zawsze będziesz miał sposób na odnalezienie północy, możesz wykonać prosty kompas w terenie. Najpierw zbierz następujące przedmioty:

  • żelazny lub ferromagnetyczny metalowy przedmiot (np. spinacz, igła lub grosz)
  • drewniany patyk lub gałąź o szerokiej podstawie
  • mały pojemnik (np. torebkę po herbacie lub puszkę po kawie)

Następnie zawiń ferromagnetyczny metalowy przedmiot w papier, aby stworzyć igłę kompasu. Pamiętaj, aby jeden koniec pozostawić odkryty, aby można było zobaczyć kierunek przyciągania magnetycznego. Następnie umieść igłę kompasu w małym pojemniku. Napełnij pojemnik wodą, aby kompas unosił się na wodzie. Namagnesowana część igły powinna się obrócić wskazując północ.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów znajdowania kierunków bez użycia kompasu. Jeśli wiesz, jak nawigować, używając punktów orientacyjnych, możesz podążać w dowolnym kierunku, nie martwiąc się, że się zgubisz. Ta umiejętność jest szczególnie ważna dla poszukiwaczy przygód na świeżym powietrzu i survivalowców, zwłaszcza gdy znajdą się w nieznanym miejscu i nie mają przy sobie kompasu. Wiedza o tym, jak odczytywać znaki natury, pomoże Ci określić swoją lokalizację przy minimalnym wyposażeniu, co znacznie ułatwi powrót na właściwą drogę, gdy się zgubisz.